Switchcraft Inc. 14291-18SG-300
14291-18SG-300 picture photo
Mfg. Part Number
14291-18SG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
14291-18SG-300.pdf
Availability of 14291-18SG-300
QUANTITY
14291-18SG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14291-18SG-300
Internal Part NumberEIS-14291-18SG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14291-18SG-300
Related Links14291-1, 14291-18SG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14291-18SG-300 Details Description
Related parts for 14291-18SG-300
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf