Vishay/Dale RNC60J2431BSB14
RNC60J2431BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2431BSB14
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2431BSB14.pdf
Availability of RNC60J2431BSB14
QUANTITY
RNC60J2431BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2431BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2431BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2431BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2431BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2431BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2431BSB14
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN MALE 12POS INLINE STRGHT datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN,SKT,STR,COMPL,FLATPAQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf