Hammond Manufacturing 1447SH10
1447SH10 picture photo
Mfg. Part Number
1447SH10
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX STEEL GRAY 42"L X 31.38"W
Datasheet Download
1447SH10.pdf
Availability of 1447SH10
QUANTITY
1447SH10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1447SH10
Internal Part NumberEIS-1447SH10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1447SH10.stp1447SH10.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1447S
Container TypeBox
Size / Dimension42.000" L x 31.380" W (1066.80mm x 797.05mm)
Height10.000" (254.00mm)
Area (L x W)1318" (8503cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialMetal, Steel
ColorGray
Thickness14 Gauge
FeaturesInterior Panels
RatingsIP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1447SH10
Related Links1447, 1447SH10 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1447SH10 Details Description
Related parts for 1447SH10
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC XMITTER UHF ASK/FSK 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 10.16MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
KNIFE 4.7MM datasheet.pdf