Aries Electronics, Inc. 145-PRS15024-12
145-PRS15024-12 picture photo
Mfg. Part Number
145-PRS15024-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
145-PRS15024-12.pdf
Availability of 145-PRS15024-12
QUANTITY
145-PRS15024-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 145-PRS15024-12
Internal Part NumberEIS-145-PRS15024-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPRS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)145-PRS15024-12
Related Links145-PRS, 145-PRS15024-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
145-PRS15024-12 Details Description
Related parts for 145-PRS15024-12
FIXED IND 820UH 80MA 13 OHM TH datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 4GB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER P5KF .5MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 60V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf