Hammond Manufacturing 1455J1201BU
1455J1201BU picture photo
Mfg. Part Number
1455J1201BU
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLUE 4.72"L X 3.07"W
Datasheet Download
1455J1201BU.pdf
Availability of 1455J1201BU
QUANTITY
1455J1201BU Order Process
Ship out your order
Specifications of 1455J1201BU
Internal Part NumberEIS-1455J1201BU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1455J1201.dwg1455J1201.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1455
Container TypeBox
Size / Dimension4.724" L x 3.071" W (119.99mm x 78.00mm)
Height1.063" (27.00mm)
Area (L x W)14.5" (94cm)
DesignEnd Panel(s)
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlue
Thickness0.060" (1.52mm)
FeaturesCard Guides
Ratings-
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1455J1201BU
Related Links1455J, 1455J1201BU Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1455J1201BU Details Description
Related parts for 1455J1201BU
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DYNA-CRIMP POWER ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 100 PF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf