Hammond Manufacturing 1457J1601E
1457J1601E picture photo
Mfg. Part Number
1457J1601E
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLACK/NAT 6.74"LX3.42"W
Datasheet Download
1457J1601E.pdf
Availability of 1457J1601E
QUANTITY
1457J1601E Order Process
Ship out your order
Specifications of 1457J1601E
Internal Part NumberEIS-1457J1601E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1457E
Container TypeBox
Size / Dimension6.738" L x 3.424" W (171.15mm x 86.96mm)
Height1.237" (31.43mm)
Area (L x W)23.1" (149cm)
DesignEnd Panel(s)
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlack, Natural
Thickness0.060" (1.52mm)
FeaturesCard Guides, EMI Shielded, Watertight
RatingsIP54
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1457J1601E
Related Links1457J, 1457J1601E Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1457J1601E Details Description
Related parts for 1457J1601E
FUSE CERM 3.15A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 2012 datasheet.pdf
EMULATOR COMPACT R8C/2A/B 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
F3SJ-A0400P25 datasheet.pdf
330UF 6.3V 10.516X24.003 105C RA datasheet.pdf