Pulse Electronics Corporation 14A-2.5-36B37
14A-2.5-36B37 picture photo
Mfg. Part Number
14A-2.5-36B37
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
14A-2.5-36B37.pdf
Availability of 14A-2.5-36B37
QUANTITY
14A-2.5-36B37 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14A-2.5-36B37
Internal Part NumberEIS-14A-2.5-36B37
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 140mA, Series 70mA
Center TapNo
Power - Max2.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max)28.58mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14A-2.5-36B37
Related Links14A-2., 14A-2.5-36B37 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
14A-2.5-36B37 Details Description
Related parts for 14A-2.5-36B37
IC OTP 256KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 50ppm 18pF 10 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONTROL PROC SS OUT 24V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP 30V PREC OVP EMI datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 100VDC AXIAL datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf