Pulse Electronics Corporation 14A-5.0-20B20
14A-5.0-20B20 picture photo
Mfg. Part Number
14A-5.0-20B20
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE
Datasheet Download
14A-5.0-20B20.pdf
Availability of 14A-5.0-20B20
QUANTITY
14A-5.0-20B20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14A-5.0-20B20
Internal Part NumberEIS-14A-5.0-20B20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesInternational PC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 500mA, Series 250mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14A-5.0-20B20
Related Links14A-5., 14A-5.0-20B20 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
14A-5.0-20B20 Details Description
Related parts for 14A-5.0-20B20
CONN RETAINER 4POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf