Aries Electronics, Inc. 15-0513-10H
15-0513-10H picture photo
Mfg. Part Number
15-0513-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD
Datasheet Download
15-0513-10H.pdf
Availability of 15-0513-10H
QUANTITY
15-0513-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 15-0513-10H
Internal Part NumberEIS-15-0513-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series0513
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)15 (1 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15-0513-10H
Related Links15-05, 15-0513-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
15-0513-10H Details Description
Related parts for 15-0513-10H
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CURRENT SWITCH 10% 10UTQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DGTL ISO 3.5KV 6CH SPI 24BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO214AC datasheet.pdf