Cornell Dubilier Electronics 150104K630FE
150104K630FE picture photo
Mfg. Part Number
150104K630FE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150104K630FE.pdf
Availability of 150104K630FE
QUANTITY
150104K630FE Order Process
Ship out your order
Specifications of 150104K630FE
Internal Part NumberEIS-150104K630FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.102" L (8.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150104K630FE
Related Links150104, 150104K630FE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150104K630FE Details Description
Related parts for 150104K630FE
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS DBL END 24 datasheet.pdf
IC CLK MULT/JITTER ATTEN 16TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 27POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 58A 0.29 MOHM datasheet.pdf