Cornell Dubilier Electronics 150123J630BB
150123J630BB picture photo
Mfg. Part Number
150123J630BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150123J630BB.pdf
Availability of 150123J630BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150123J630BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150123J630BB
Internal Part NumberEIS-150123J630BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150123J630BB
Related Links150123, 150123J630BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150123J630BB Details Description
Related parts for 150123J630BB
IC ENCORE MCU FLASH 4K 8DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.76M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 380MA 2.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
12000UF 25V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf