Cornell Dubilier Electronics 150184J400EE
150184J400EE picture photo
Mfg. Part Number
150184J400EE
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
150184J400EE.pdf
Availability of 150184J400EE
QUANTITY
150184J400EE Order Process
Ship out your order
Specifications of 150184J400EE
Internal Part NumberEIS-150184J400EE
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.102" L (8.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150184J400EE
Related Links150184, 150184J400EE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150184J400EE Details Description
Related parts for 150184J400EE
TERM SOLDER TURRET .094" .053"L datasheet.pdf
IC CONV DC/DC PCMCIA 12V SIP9 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 20-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf