Cornell Dubilier Electronics 150184K63BB
150184K63BB picture photo
Mfg. Part Number
150184K63BB
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
150184K63BB.pdf
Availability of 150184K63BB
QUANTITY
150184K63BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150184K63BB
Internal Part NumberEIS-150184K63BB
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150184K63BB
Related Links15018, 150184K63BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150184K63BB Details Description
Related parts for 150184K63BB
HEATSHRINK FP301 2" X 100' BLK datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER I2C 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf