3M 150206-2000-RB-WB
150206-2000-RB-WB picture photo
Mfg. Part Number
150206-2000-RB-WB
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150206-2000-RB-WB.pdf
Availability of 150206-2000-RB-WB
QUANTITY
150206-2000-RB-WB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150206-2000-RB-WB
Internal Part NumberEIS-150206-2000-RB-WB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification1502/1532 Series Insulator 3/Jun/2010
Standard Package800
Series1502
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150206-2000-RB-WB
Related Links150206-2, 150206-2000-RB-WB Datasheet, 3M Distributor
150206-2000-RB-WB Details Description
Related parts for 150206-2000-RB-WB
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MSR60K datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.45UH SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 1865A datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 FRONT MNT datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IND PMI INCAND RED 14V BEZEL datasheet.pdf