3M 150216-2000-RB
150216-2000-RB picture photo
Mfg. Part Number
150216-2000-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150216-2000-RB.pdf
Availability of 150216-2000-RB
QUANTITY
150216-2000-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150216-2000-RB
Internal Part NumberEIS-150216-2000-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification1502/1532 Series Insulator 3/Jun/2010
Standard Package238
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150216-2000-RB
Related Links150216-, 150216-2000-RB Datasheet, 3M Distributor
150216-2000-RB Details Description
Related parts for 150216-2000-RB
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT KRG datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ALUMINUM INNER PANEL datasheet.pdf
RES 362.75 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf