Cornell Dubilier Electronics 150222J630AA
150222J630AA picture photo
Mfg. Part Number
150222J630AA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150222J630AA.pdf
Availability of 150222J630AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150222J630AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 150222J630AA
Internal Part NumberEIS-150222J630AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.433" L (5.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150222J630AA
Related Links150222, 150222J630AA Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150222J630AA Details Description
Related parts for 150222J630AA
RES 390 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF DUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ANTENNA IRIDIUM MCX R/A MALE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf