Cornell Dubilier Electronics 150222K630BB
150222K630BB picture photo
Mfg. Part Number
150222K630BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150222K630BB.pdf
Availability of 150222K630BB
QUANTITY
150222K630BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150222K630BB
Internal Part NumberEIS-150222K630BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150222K630BB
Related Links150222, 150222K630BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150222K630BB Details Description
Related parts for 150222K630BB
CAP MICA 6200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MKDSN 2 5/ 4 VPE500 datasheet.pdf
RES SMD 0.215 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf