3M 150224-2000-TH
150224-2000-TH picture photo
Mfg. Part Number
150224-2000-TH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150224-2000-TH.pdf
Availability of 150224-2000-TH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150224-2000-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of 150224-2000-TH
Internal Part NumberEIS-150224-2000-TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package154
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150224-2000-TH
Related Links150224-, 150224-2000-TH Datasheet, 3M Distributor
150224-2000-TH Details Description
Related parts for 150224-2000-TH
IC HEX INVERTER W/OD 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
IC DVR 100MBPS RS485 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR/FLGS 30AU 16POS datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf