Cornell Dubilier Electronics 150224K1000WF
150224K1000WF picture photo
Mfg. Part Number
150224K1000WF
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL
Datasheet Download
150224K1000WF.pdf
Availability of 150224K1000WF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150224K1000WF Order Process
Ship out your order
Specifications of 150224K1000WF
Internal Part NumberEIS-150224K1000WF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.689" Dia x 1.299" L (17.50mm x 33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150224K1000WF
Related Links150224, 150224K1000WF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150224K1000WF Details Description
Related parts for 150224K1000WF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
IC FREQ MOD EMI REDUCTION 6TSOP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10" H2O 4SIP datasheet.pdf