Cornell Dubilier Electronics 150394J250GC
150394J250GC picture photo
Mfg. Part Number
150394J250GC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
150394J250GC.pdf
Availability of 150394J250GC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150394J250GC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150394J250GC
Internal Part NumberEIS-150394J250GC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.354" Dia x 0.807" L (9.00mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150394J250GC
Related Links150394, 150394J250GC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150394J250GC Details Description
Related parts for 150394J250GC
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO15 datasheet.pdf
BOLT DOWN KIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 428.57 OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf