Vishay/Dale RN60E7501BRE6
RN60E7501BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E7501BRE6
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E7501BRE6.pdf
Availability of RN60E7501BRE6
QUANTITY
RN60E7501BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E7501BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E7501BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E7501BRE6
Related LinksRN60E7, RN60E7501BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E7501BRE6 Details Description
Related parts for RN60E7501BRE6
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 360MA 1.54 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G STANDRD 8-MSOP datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf