Cornell Dubilier Electronics 150473J250BB
150473J250BB picture photo
Mfg. Part Number
150473J250BB
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
150473J250BB.pdf
Availability of 150473J250BB
QUANTITY
150473J250BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150473J250BB
Internal Part NumberEIS-150473J250BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150473J250BB
Related Links150473, 150473J250BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150473J250BB Details Description
Related parts for 150473J250BB
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCK SIDE ENTRY .40" datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf