Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C15-G3-08
AZ23C15-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C15-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C15-G3-08.pdf
Availability of AZ23C15-G3-08
QUANTITY
AZ23C15-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C15-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C15-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C15-G3-08
Related LinksAZ23C1, AZ23C15-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C15-G3-08 Details Description
Related parts for AZ23C15-G3-08
HEX NUT 3/16" STN STEEL 2-56 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 30POS SGL END 6" datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 28UH T48 datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RCPT COVER SHELL SIZE 10 CADMIUM datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf