Cornell Dubilier Electronics 150563K630FC
150563K630FC picture photo
Mfg. Part Number
150563K630FC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150563K630FC.pdf
Availability of 150563K630FC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150563K630FC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150563K630FC
Internal Part NumberEIS-150563K630FC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150563K630FC
Related Links150563, 150563K630FC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150563K630FC Details Description
Related parts for 150563K630FC
IDC CABLE - CKR26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
TEST PROBE ADT SET EXTND FINE datasheet.pdf
IC RCVR DIFF LVDS 2CH 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP 25POS STD FOR MALE W/LANYARD datasheet.pdf