Littelfuse 1505R1C8.25W
1505R1C8.25W picture photo
Mfg. Part Number
1505R1C8.25W
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 5R 8.25KV HOOKE
Datasheet Download
1505R1C8.25W.pdf
Availability of 1505R1C8.25W
QUANTITY
1505R1C8.25W Order Process
Ship out your order
Specifications of 1505R1C8.25W
Internal Part NumberEIS-1505R1C8.25W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current150A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1505R1C8.25W
Related Links1505R1, 1505R1C8.25W Datasheet, Littelfuse Distributor
1505R1C8.25W Details Description
Related parts for 1505R1C8.25W
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 7PC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.6V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR OSK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" SGL 625NM RED datasheet.pdf
IC TXRX LIN SAE J2602 8HVSON datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SCR 2200V 2913A K-PUK datasheet.pdf