Vicor Corporation V48A8C400BG
V48A8C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A8C400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8C400BG.pdf
Availability of V48A8C400BG
QUANTITY
V48A8C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8C400BG
Internal Part NumberEIS-V48A8C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8C400BG
Related LinksV48A8, V48A8C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8C400BG Details Description
Related parts for V48A8C400BG
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf