Susumu RG1608V-1151-C-T5
RG1608V-1151-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-1151-C-T5
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-1151-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-1151-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-1151-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-1151-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-1151-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-1151-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-1151-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-1151-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-1151-C-T5
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10DFN datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 12POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf