Cornell Dubilier Electronics 150823K630HC
150823K630HC picture photo
Mfg. Part Number
150823K630HC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150823K630HC.pdf
Availability of 150823K630HC
QUANTITY
150823K630HC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150823K630HC
Internal Part NumberEIS-150823K630HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150823K630HC
Related Links150823, 150823K630HC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150823K630HC Details Description
Related parts for 150823K630HC
CLIP MICRO ALLIGATOR STEEL 5A datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 6.2A 11.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH 3ST 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
IC FPGA 2K SGL COMPACT 153MBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf