Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR205
SM4124FTR205 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR205
Brief Description
RES SMD 0.205 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR205.pdf
Availability of SM4124FTR205
QUANTITY
SM4124FTR205 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR205
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR205
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.205
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR205
Related LinksSM4124, SM4124FTR205 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR205 Details Description
Related parts for SM4124FTR205
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 30A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCHES datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
POT 175 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RES SMD 21.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf