Epson EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
EG-2002CA 87.5000M-DCHL0 picture photo
Mfg. Part Number
EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 87.5MHZ LVTTL SMD
Datasheet Download
EG-2002CA 87.5000M-DCHL0.pdf
Availability of EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
QUANTITY
EG-2002CA 87.5000M-DCHL0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
Internal Part NumberEIS-EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2002CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency87.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)25mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
Related LinksEG-2002CA 87, EG-2002CA 87.5000M-DCHL0 Datasheet, Epson Distributor
EG-2002CA 87.5000M-DCHL0 Details Description
Related parts for EG-2002CA 87.5000M-DCHL0
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 675MA 212 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf
RES 14.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 18POS datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf