Littelfuse 150E3CL15.5
150E3CL15.5 picture photo
Mfg. Part Number
150E3CL15.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 150E 15.5KV BOL
Datasheet Download
150E3CL15.5.pdf
Availability of 150E3CL15.5
QUANTITY
150E3CL15.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 150E3CL15.5
Internal Part NumberEIS-150E3CL15.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated15500VAC (15.5kV)
Current150A
Package / CaseBolt Mount
Size / Dimension21.130" L x 3.000" W x 11.560" H (536.70mm x 76.20mm x 293.62mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150E3CL15.5
Related Links150E3, 150E3CL15.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
150E3CL15.5 Details Description
Related parts for 150E3CL15.5
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 12 SEC datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.63V LOW SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
SIL-PAD 900S .009" 12X12" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf