3M 153250-2000-RB
153250-2000-RB picture photo
Mfg. Part Number
153250-2000-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
153250-2000-RB.pdf
Availability of 153250-2000-RB
QUANTITY
153250-2000-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 153250-2000-RB
Internal Part NumberEIS-153250-2000-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1532
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153250-2000-RB
Related Links153250-, 153250-2000-RB Datasheet, 3M Distributor
153250-2000-RB Details Description
Related parts for 153250-2000-RB
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX DUAL 16SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 38POS OR datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
PLIERS, CUTTERS INSULATED SET datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 2.2MM datasheet.pdf