3M 153250-2020-RB-WF
153250-2020-RB-WF picture photo
Mfg. Part Number
153250-2020-RB-WF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
153250-2020-RB-WF.pdf
Availability of 153250-2020-RB-WF
QUANTITY
153250-2020-RB-WF Order Process
Ship out your order
Specifications of 153250-2020-RB-WF
Internal Part NumberEIS-153250-2020-RB-WF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification1502/1532 Series Insulator 3/Jun/2010
Standard Package700
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1532
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153250-2020-RB-WF
Related Links153250-2, 153250-2020-RB-WF Datasheet, 3M Distributor
153250-2020-RB-WF Details Description
Related parts for 153250-2020-RB-WF
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 100A TO262-3 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 34MM NPN NO datasheet.pdf
R8432-91 KNURLED KNOB datasheet.pdf
RES 102 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
Connector Header 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 16POS BRD-FPC datasheet.pdf