API Delevan 1537-704J
1537-704J picture photo
Mfg. Part Number
1537-704J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 1.53A 62 MOHM TH
Datasheet Download
1537-704J.pdf
Availability of 1537-704J
QUANTITY
1537-704J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1537-704J
Internal Part NumberEIS-1537-704J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1537-7
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance470nH
Tolerance±5%
Current Rating1.53A
Current - Saturation1.53A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)62 mOhm
Q @ Freq45 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant235MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1537-704J
Related Links1537, 1537-704J Datasheet, API Delevan Distributor
1537-704J Details Description
Related parts for 1537-704J
IC REG CTRLR BUCK ISO PWM 10MSOP datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4INPUT 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf