Switchcraft Inc. 15382-10SG-326
15382-10SG-326 picture photo
Mfg. Part Number
15382-10SG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
15382-10SG-326.pdf
Availability of 15382-10SG-326
QUANTITY
15382-10SG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15382-10SG-326
Internal Part NumberEIS-15382-10SG-326
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAssembly Instr. Sheet
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15382-10SG-326
Related Links15382-1, 15382-10SG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
15382-10SG-326 Details Description
Related parts for 15382-10SG-326
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR/DVR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf