Vishay/Dale RWR89S3R24FSS73
RWR89S3R24FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R24FSS73
Brief Description
RES 3.24 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R24FSS73.pdf
Availability of RWR89S3R24FSS73
QUANTITY
RWR89S3R24FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R24FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R24FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R24FSS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R24FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R24FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S3R24FSS73
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK DIVIDER 1:2 16-QFN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT V-OUT LOW-PWR 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 27.94MM datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 54MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.2K OHM 14DIP datasheet.pdf