Switchcraft Inc. 15382-10SG-326
15382-10SG-326 picture photo
Mfg. Part Number
15382-10SG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
15382-10SG-326.pdf
Availability of 15382-10SG-326
QUANTITY
15382-10SG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15382-10SG-326
Internal Part NumberEIS-15382-10SG-326
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAssembly Instr. Sheet
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15382-10SG-326
Related Links15382-1, 15382-10SG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
15382-10SG-326 Details Description
Related parts for 15382-10SG-326
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.18A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 1MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
070 MULTI LOCK PLUG HSG 6 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf