Vishay Semiconductor/Diodes Division 153CNQ100
153CNQ100 picture photo
Mfg. Part Number
153CNQ100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D60
Datasheet Download
153CNQ100.pdf
Availability of 153CNQ100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
153CNQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 153CNQ100
Internal Part NumberEIS-153CNQ100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.19V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.5mA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-249AA (Modified), D-60
Supplier Device PackageD-60
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153CNQ100
Related Links153C, 153CNQ100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
153CNQ100 Details Description
Related parts for 153CNQ100
CONN PC PIN CIRC 0.094DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 340MA 800 MOHM datasheet.pdf
WIREWAY 45 DEG STEEL 4X4" GREY datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.64A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
NT24K PANEL MOUNT KIT datasheet.pdf
M801 26C 26#23 PIN PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf