Illinois Capacitor 153MWR152KD
153MWR152KD picture photo
Mfg. Part Number
153MWR152KD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
153MWR152KD.pdf
Availability of 153MWR152KD
QUANTITY
153MWR152KD Order Process
Ship out your order
Specifications of 153MWR152KD
Internal Part NumberEIS-153MWR152KD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)153MWR152KD
Related Links153MW, 153MWR152KD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
153MWR152KD Details Description
Related parts for 153MWR152KD
CONN RING 500-600 MCM #1/2 SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX ISM HI PERFORM 48-LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CAPSENSE PSOC 8K FLASH 32QFN datasheet.pdf
SWITCH BUSHING PLUNGER W/SEAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1A DL SYNC 16MSOP datasheet.pdf