Cornell Dubilier Electronics CD5CC120DO3F
CD5CC120DO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC120DO3F
Brief Description
CAP MICA 12PF 0.5PF 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC120DO3F.pdf
Availability of CD5CC120DO3F
QUANTITY
CD5CC120DO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC120DO3F
Internal Part NumberEIS-CD5CC120DO3F
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC120DO3F
Related LinksCD5CC1, CD5CC120DO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC120DO3F Details Description
Related parts for CD5CC120DO3F
FIXED IND 3.3MH 40MA 53 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.35K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf