Illinois Capacitor 154MKP275KD
154MKP275KD picture photo
Mfg. Part Number
154MKP275KD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
154MKP275KD.pdf
Availability of 154MKP275KD
QUANTITY
154MKP275KD Order Process
Ship out your order
Specifications of 154MKP275KD
Internal Part NumberEIS-154MKP275KD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package792
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)154MKP275KD
Related Links154MK, 154MKP275KD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
154MKP275KD Details Description
Related parts for 154MKP275KD
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SW ROTARY SP-4 POS NONSHORT 125V datasheet.pdf
CONN SMP PLUG STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 135MA 11 OHM SMD datasheet.pdf