Illinois Capacitor 154PPA700KG
154PPA700KG picture photo
Mfg. Part Number
154PPA700KG
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 700V AXIAL
Datasheet Download
154PPA700KG.pdf
Availability of 154PPA700KG
QUANTITY
154PPA700KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 154PPA700KG
Internal Part NumberEIS-154PPA700KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC380V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9.4 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.531" Dia x 1.142" L (13.50mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)154PPA700KG
Related Links154PP, 154PPA700KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
154PPA700KG Details Description
Related parts for 154PPA700KG
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 4.63V 8-UDFN datasheet.pdf
MQS BU-GEH 18P datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf