| Internal Part Number | EIS-GPVOUS-0.060-00-MC-0947 | |
| RoHS Information | Gap Pad VO Material Report | |
| Featured Product | Gap Pad® VO Ultra Soft | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Gap Pad® VO | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Square | |
| Outline | 12.70mm x 12.70mm | |
| Thickness | 0.060" (1.52mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - One Side | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Pink | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 1.0 W/m-K | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | GPVOUS-0.060-00-MC-0947 | |
| Related Links | GPVOUS-0.06, GPVOUS-0.060-00-MC-0947 Datasheet, Bergquist Distributor | |
 | 6TQ045 | DIODE SCHOTTKY 45V 6A TO220AC | datasheet.pdf | |