Illinois Capacitor 154PSB850K2G
154PSB850K2G picture photo
Mfg. Part Number
154PSB850K2G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 850V RADIAL
Datasheet Download
154PSB850K2G.pdf
Availability of 154PSB850K2G
QUANTITY
154PSB850K2G Order Process
Ship out your order
Specifications of 154PSB850K2G
Internal Part NumberEIS-154PSB850K2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.788" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)154PSB850K2G
Related Links154PSB, 154PSB850K2G Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
154PSB850K2G Details Description
Related parts for 154PSB850K2G
LED RED CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 16DIP datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 2" X 60YD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 562 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf