Hammond Manufacturing 1550Z117
1550Z117 picture photo
Mfg. Part Number
1550Z117
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM UNPAINTED 6.32"LX3.95"W
Datasheet Download
1550Z117.pdf
Availability of 1550Z117
QUANTITY
1550Z117 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1550Z117
Internal Part NumberEIS-1550Z117
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
1550Z Series Enclosures
3D Model1550Z117.dwg1550Z117.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1550Z
Container TypeBox
Size / Dimension6.315" L x 3.953" W (160.40mm x 100.41mm)
Height3.197" (81.20mm)
Area (L x W)25.0" (161cm)
DesignCover Included
MaterialMetal, Aluminum
ColorUnpainted
Thickness0.157" (3.99mm)
FeaturesWall Mount, Watertight
RatingsIP66, NEMA 1,4,4X,12,13
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1550Z117
Related Links1550, 1550Z117 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1550Z117 Details Description
Related parts for 1550Z117
MOSFET P-CH 450V 0.045A TO92-3 datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 380MA 2.65 OHM datasheet.pdf
TAPE ADHSIVE TRANSFER 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf