Hammond Manufacturing 1555C2F22GY
1555C2F22GY picture photo
Mfg. Part Number
1555C2F22GY
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 2.59"W
Datasheet Download
1555C2F22GY.pdf
Availability of 1555C2F22GY
QUANTITY
1555C2F22GY Order Process
Ship out your order
Specifications of 1555C2F22GY
Internal Part NumberEIS-1555C2F22GY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1555 F Series of Wall-Mount Water-Tight Enclosures
Featured ProductCustomize Your Enclosure
1555F Series IP67 Sealed Enclosures
1554/1555 Series
3D Model1555C2F22.dwg1555C2F22.(igs, stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1555F
Container TypeBox with Mounting Flange
Size / Dimension4.722" L x 2.590" W (119.94mm x 65.79mm)
Height1.654" (42.01mm)
Area (L x W)12.2" (79cm)
DesignCover Included
MaterialPlastic, Polycarbonate
ColorGray
Thickness0.157" (4.00mm)
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsIP67, NEMA 4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability RatingUL94 5VA, UL94 V-0
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1555C2F22GY
Related Links1555C, 1555C2F22GY Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1555C2F22GY Details Description
Related parts for 1555C2F22GY
CARDEDGE 44POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN DIN C/2 FEMALE 48CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf