Illinois Capacitor 155MKP275KG
155MKP275KG picture photo
Mfg. Part Number
155MKP275KG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
155MKP275KG.pdf
Availability of 155MKP275KG
QUANTITY
155MKP275KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 155MKP275KG
Internal Part NumberEIS-155MKP275KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package286
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.839" (21.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155MKP275KG
Related Links155MK, 155MKP275KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155MKP275KG Details Description
Related parts for 155MKP275KG
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.71"LX3.7"W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 35POS datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf