Linear LT1460GCZ-10
LT1460GCZ-10 picture photo
Mfg. Part Number
LT1460GCZ-10
Brief Description
IC VREF SERIES 10V TO92-3
Datasheet Download
LT1460GCZ-10.pdf
Availability of LT1460GCZ-10
QUANTITY
LT1460GCZ-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460GCZ-10
Internal Part NumberEIS-LT1460GCZ-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.25%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply360µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460GCZ-10
Related LinksLT1460, LT1460GCZ-10 Datasheet, Linear Distributor
LT1460GCZ-10 Details Description
Related parts for LT1460GCZ-10
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048V/H1504TR 4" datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
PARTITION TW SAKD 2.5 N PA BEIGE datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 1.4KVAC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf