Illinois Capacitor 155MWR152KN
155MWR152KN picture photo
Mfg. Part Number
155MWR152KN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
155MWR152KN.pdf
Availability of 155MWR152KN
QUANTITY
155MWR152KN Order Process
Ship out your order
Specifications of 155MWR152KN
Internal Part NumberEIS-155MWR152KN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.339" Dia x 1.831" L (34.00mm x 46.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)155MWR152KN
Related Links155MW, 155MWR152KN Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
155MWR152KN Details Description
Related parts for 155MWR152KN
HEADER COUPLER 5.08MM 22POS BK datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf