Taiyo Yuden LBR2518T100K
LBR2518T100K picture photo
Mfg. Part Number
LBR2518T100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 235MA 190 MOHM
Datasheet Download
LBR2518T100K.pdf
Availability of LBR2518T100K
QUANTITY
LBR2518T100K Order Process
Ship out your order
Specifications of LBR2518T100K
Internal Part NumberEIS-LBR2518T100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating235mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBR2518T100K
Related LinksLBR251, LBR2518T100K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBR2518T100K Details Description
Related parts for LBR2518T100K
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
BOARD EVAL NPN MED PWR TRANS datasheet.pdf
RELAY SOCKET REMOVAL TOOL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf